Automobilový průmysl v Kanadě a jeho podíl na Kanadské ekonomice

Automobilový průmysl: představuje největší sektor výroby dopravních prostředků. Působí v něm více než 1,3 tisíc společností s ročními tržbami převyšujícími 70 mld. CAD z čehož více než 70% směřuje na export. Kanada je integrovanou součástí severoamerického automobilového trhu, její podíl dosahuje 16% a instalovaná výrobní kapacita představuje 2,3 mil. jednotek ročně. V Kanadě se vyrábějí osobní a nákladní vozidla, lehká nákladní vozidla, tahače, autobusy, školní autobusy, ale i vojenská vozidla.
Na kanadském trhu se postupně začínají prosazovat i úsporné automobily a hybridy s kombinovaným elektrickým pohonem. Prvním hybridem montovaným v Kanadě je SUV Lexus RH450h (závod firmy Toyota v Cambridge, provincie Ontario). V Kanadě působí světoví automobiloví výrobci jako Chrysler (výrobní závody v Bramptone a Windsoru / provincie Ontario), Ford (Oakville / Ontario), General Motors (Oshawa / Ontario), Honda (Alliston / Ontario) a Toyota (Cambridge, Woodstock / Ontario). výrobu nákladních vozidel a autobusů realizují společnosti Hino, Volvo Buses, Paccar, Motor Coach Industries.

Klíčové postavení v automobilovém průmyslu Kanady sehrává provincie Ontario, kde se nachází 12 montážních závodů pěti světových výrobců a více než 350 subdodavatelských firem, zaměstnávajících 90 tisíc pracovníků. V provincii Quebec působí dalších 250 subdodavatelských firem s 11,5 tisíci zaměstnanci.