Albánie souhlasí převzetím 200 vězňů z Velké Británie, kteří pocházejí z Albánie

Albánský premiér Edi Rama a britský premiér Rishi Sunak. Foto: Vláda Spojeného království
Albánský premiér Edi Rama a britský premiér Rishi Sunak. Foto: Vláda Spojeného království

Albánie má přijmout zpět 200 vězňů z Velké Británie poté, co se země loni v prosinci zavázaly společně bojovat proti organizovanému zločinu a nelegální migraci.

„200 albánských vězňů ve věznicích v Anglii a Walesu, kteří si odpykávají tresty v délce čtyř let nebo více, se v příštích dvou letech vrátí, aby si zbytek trestu odpykali v albánských věznicích,“ uvedlo albánské ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

Dodalo, že podle podmínek dohody bude Británie hradit náklady na ubytování vězňů po celou dobu jejich trestu v Albánii, což Albánii umožní dále investovat do zlepšení podmínek ve svém vězeňském systému.

V dubnu obě země prostřednictvím oficiálních prohlášení uvedly, že se také začala uplatňovat druhá dohoda, a to o navracení nelegálních migrantů do Albánie, přičemž se vrátilo asi 1000 lidí.

Obě země podepsaly v prosinci dohodu o řešení problému nelegální migrace prostřednictvím společné pracovní skupiny, v níž deklarovaly, že jejich orgány činné v trestním řízení budou spolupracovat v boji proti organizovanému zločinu a nelegálnímu přistěhovalectví.

Od začátku letošního roku překročilo Lamanšský průliv, který odděluje Francii od Spojeného království, asi 15 000 Albánců z celkového počtu 44 000 migrantů přijíždějících na lodích.

Přechody na „malých lodích“ se staly velkým politickým problémem ve Spojeném království, kde je vláda pod tlakem, aby udělala více pro omezení legální i nelegální migrace a potlačení organizovaného zločinu.

V březnu britská vláda navrhla nový návrh zákona „Stop the Boats“, jehož cílem je zakročit proti nelegální migraci, kterou v mnoha případech Albánci používají malé čluny k překonání kanálu La Manche z Francie.

Vláda Spojeného království tvrdí, že nový zákon usnadní úřadům zadržování a deportaci lidí, kteří přijedou nelegálně. Objevily se však obavy, že by se mohla ukázat jako neúčinná nebo že by se s oběťmi obchodování s lidmi a dětmi bez doprovodu zacházelo nespravedlivě.

V březnu, během návštěvy albánského premiéra Ediho Ramy v Londýně, se on a jeho britský protějšek Rishi Sunak zavázali k další spolupráci v otázce migrace.